Αθλητικά

Champions League: Νίκες Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο με Παρί και Ντόρτμουντ να σημαδεύουν… δοκάρια

Η καλύτερη Μπαρτσελόνα της σεζόν επικράτησε 3-2 στο «Παρκ Ντε Πρενς» και πήρε προβάδισμα πρόκρισης – Νίκη με 2-1 για την Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Εκπληκτικό ματς στο «Παρκ Ντε Πρενς», στις πρώτες προημιτελικές αναμετρήσεις του Champions League. Η Μπαρτσελόνα μέσα στο «σπίτι» της Παρί Σεν Ζερμέν, είχε την καλύτερη βραδιά της στη σεζόν κι επιβλήθηκε 3-2 της παρέας του Εμπαπέ. Σε αναμέτρηση που είχε δύο ανατροπές!

Ο Ραφίνια στο 37’ έκανε το 0-1, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην αρχή του δευτέρου μέρους οι Γάλλοι έκαναν αντεπίθεση και αρχικά ισοφάρισαν με γκολάρα του Ντεμπελέ (48’), ενώ τρία λεπτά μετά ο Βιτίνια έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Τσάβι όχι απλά δεν τα έχασαν, αλλά ισοφάρισαν στο 62’ με το δεύτερο τέρμα του Ραφίνια και πήραν προβάδισμα με τον Κρίστενσεν στο 77΄για τη δεύτερη ανατροπή του αγώνα! Το 3-2 των «μπλαουγκράνα» τους δίνει προβάδισμα για τη ρεβάνς.

Στη Μαδρίτη, η Ατλέτικο είχε εξαιρετικό ξεκίνημα απέναντι στην Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο Ντε Πολ μόλις στο 4ο λεπτό έκανε το 1-0. Ο Λίνο στο 32’ «έγραψε» το 2-0 για τους «ροχιμπλάνκος». Όμως οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν με τον Αλέ στο 81’ και αυτό το 2-1 δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Σιμεόνε, όμως και ελπίδες στην Μπορούσια ενόψει της ρεβάνς.